postní dopis výroční sborové shromáždění 25

19. března 2025

■ ČESKOBRATRSKÁ

L CÍRKEV EVANGELICKÁ

M FARNÍ SBOR VE VELKÉM MEZIŘÍČÍ

POSTNÍ DOPIS

se zprávami k výročnímu sborovému shromáždění

členům a přátelům evangelického sboru ve Velkém Meziříčí

Poznej tedy, že Hospodin, tvůj Bůh, je Bůh, Bůh věrný, zachovávající smlouvu a milosrdenství do tisícího pokolení těm, kteří ho milují a dbají na jeho přikázání.

Deuteronomium 7:9

Malá postní úvaha

Půst míváme spojený s odříkáním jídla, sladkostí, alkoholu, sociálních sítí... V křesťanském smyslu toho slova nejde především o zdravější životní styl, potrénování vůle nebo zlepšení postavy. Cílem půstu není ono odříkání.

Postní doba je nám pomocí - abychom Pána Boha a bližní/ho nebrali samozřejmě. Abychom znovu zatoužili Pánu Bohu porozumět a vztahy s blízkými vědomě prožívali. Abychom si vyhradili čas, který můžeme oním odříkáním získat. Abychom se nenechali tolik rozptylovat všemi těmi výdobytky, dobrotami, věcmi, které nám dělají život pohodlnější, u kterých třeba můžeme na chvilku „zapomenout“, v jakých vztazích to vlastně žijeme. Abychom věnovali svou energii Pánu Bohu, blízkým nebo bližním. Nebyli zkrátka jen tak vedle sebe, ale vědomě si naslouchali, podpořili se, udělali konkrétní věc, která potěší, promění a někdy i postrčí.

Zažívat spolu občas něco výjimečného, na co se těšíme, a připomínat si důležité okamžiky našeho soužití, je pro náš vztah důležité. Stejné je to v našem vztahu s Bohem. A postní doba je příležitostí k prosté vzájemnosti, vědomé přítomnosti, a teprve z ní pak může něco vyplynout - třeba úplně obyčejná radost, že Bůh i mým Bohem. Je to málo - vytvořit prostor pro společné chvíle s Hospodinem Bohem?

Milé sestry a milí bratři, milí přátelé našeho sboru, zdravíme Vás ještě před začátkem postního období a přejeme vám, aby postní čas byl obdobím hledání a tříbení toho, co je podstatné i pobídkou pro konkrétní projevy lásky k bližnímu.

Tento dopis jsme načasovaly tak, aby se k vám dostaly před výročním sborovým shromážděním alespoň některé zprávy (staršovstvo, nedělka, podkroví, farářka). Ostatní zprávy - pokladní a rozpočtová, budou k dispozici na webu evangelicivm.cz po schválení staršovstvem, které proběhne 18.3.

S revizní zprávou budete seznámeni až při sborovém shromáždění, neboť uzavření účetnictví se z důvodu úmrtí maminky sborové účetní posunulo na začátek března.

Ať je váš letošní půst Boží a navýsost lidský.

Dana Němcová, kurátorka sboru a Markéta Slámová, farářka

 

Zpráva staršovstva za rok 2024

Rok, který je za námi můžeme shrnout do pár vět, nebo si zavzpomínat, co všechno jsme prožili. Život sboru je podrobně popsán ve zprávě farářky. Staršovstvo se snažilo, aby sbor nadále žil ve všech věkových kategoriích. Po rezignaci člena staršovstva Josefa Hladíka nastoupil na jeho místo náhradník Libor Smejkal. K 31. prosinci 2024 byl počet členů sboru 205. Máme radost, že se zvýšil počet členů, kteří zaplatili salár. Je jich 92.

V roce 2024 zemřeli 3 členové sboru (Lubomír Konvalinka 7.7., Libuše Šebková 3.11., Jan Bureš 11.12.) 6 členů ubylo revizí kartotéky. Křest se nekonal. Svatby byly dvě. (Alois Němec a Dana Konvalinková 1.1., Martin Toufar a Veronika Prokešová 13.9.)

Provoz sboru řešilo staršovstvo na 10 schůzích, které jsou vždy střídavě v neděli a ve všední den v podvečer. Hospodaření sboru je uvedeno v samostatné zprávě. Stojí za zmínku, že bylo vynaloženo nemalé úsilí pro získání dotací a grantů. Podařilo se úspěšně žádat město Velké Meziříčí, které přispělo na vybudování sociálního zařízení v podkroví 100.000 Kč. Z dotací na rozvoj sboru jsme získali 80.000 na rozkládací sedací soupravy k přespávání v podkroví. Dar Žižkovského sboru 200.000 nám pomohl dokončit střešní okna. Za to patří dík sestře farářce, že dokázala vypracovat projekty, kterým bylo vyhověno. Pracovala i na dalších žádostech a grantech, které nám pomohly pořádat mnoho kulturních a mezigeneračních akcí ve sboru a my do jejich pořádání vložili většinou pouze svoji organizační pomoc.

Rekonstrukce podkroví se zvládla, od února 2023, kdy se začalo s bouráním a vyklízením, do prosince 2024 se vykonalo tolik práce, že dnes máme opravené krovy a k tomu krásné prostory v podkroví, se samostatným vstupem a jeden pěkný pokoj připojený k bytu. Rekonstrukci je věnovaná vlastní zpráva. Vybudoval se i bezbariérový přístup do velkého sálu.

Staršovstvo rozhodlo vyhlásit několik sbírek na pomoc lidem. Byla zakoupena bateriová stanice pro Ukrajinu, předán finanční dar vdově Blance Drápelové. V našem sboru stále sestra farářka pokračuje s výukou češtiny pro Ukrajince. Náš sbor navštívila delegace Ústřední církevní kanceláře z Prahy a také Radní našeho města. Pravidelně se koná ekumenické setkání duchovních (společně 3x do roka AC, ŘKC, ČCE)

Děkujeme farářce Markétě Slámové za všechnu péči o své ovečky, jsme vděčni Bohu za to, že je zde s celou rodinou s námi a je nám oporou v době radostné i té, kdy máme trápení a starosti. Začala pracovat od ledna 2025 jako nemocniční kaplanka v nemocnici Jihlava, a musíme stále pamatovat na to pomoci jí při domlouvání, pořádání akcí a také se snažit podporovat provoz Husova Domu i finančně, aby nebyl strach ze zvládnutí dalších let.

Platíme Personální fond, který se stále zvyšuje, podle toho, jak přestává připlácet stát. Skončí rokem 2030, což je docela blízko. Platba PF kolem 400.000 je jedna část a provoz sborového domu se snažíme řešit hledáním dodavatelů plynu a elektřiny za slušné ceny. Zde musíme poděkovat manželu s. farářky Dušanovi, který je ochoten pomoci s hledáním dodavatelů a vyřízením nových smluv. Jeho pomoc je vidět i kolem Husova domu a moc si toho vážíme. Provoz HD stojí dalších 300.000 Kč. Pokud najdeme finanční síly a dáme tyto peníze dohromady, pak budou zajištěny další roky. Salár by měl být pro výdělečně činné alespoň ve výši 6.000 Kč za rok, to je 500 Kč měsíčně. Pokud je to pro vás členy možné, posílejte peníze měsíčním příkazem, aby se daly platit zálohy na energie.

Staršovstvo děkuje všem, kdo přispívají, ať už finančně, nebo svou pomocí, ale i tím, že přijdou na bohoslužby a jiné akce, které se ve sboru konají. Máme skupinu varhaníků, učitelů nedělní školy a mnoho dalších brigádníků, kteří pomáhají.

Nelze vyjmenovat všechny, kteří si zaslouží poděkování. Buďme tedy vděčni za společenství, kde se o Bohu mluví, kde se čte a vykládá Bible, lidé se podporují ve víře, pomáhají si navzájem a podněcují se k životu s Pánem Bohem. Kde se vzájemně podpírají ve chvílích, kdy je jim úzko, a společně se radují, když je jim dobře.

Za staršovstvo sboru zapsala kurátorka Dana Němcová

Zpráva nedělní škola 2024

V našem sboru se koná pravidelně nedělní škola každou neděli (s výjimkou letních prázdnin, svátků a rodinných bohoslužeb). Dětí chodí méně a občas jsme rádi i za jednoho účastníka. Věkový rozptyl je velký a není vždy snadné se připravit na vyprávění biblického příběhu. Je nás 5 učitelů a pravidelně se střídáme. Jsme velmi vděčni naší sestře farářce za krátké průvodní slovo a uvedení do biblického příběhu v rámci bohoslužby. Snažíme se zapojit i mládežníky do práce s dětmi. Věříme, že děti budou nadále rády do naší nedělky přicházet.

Anna Chodáková

Můj synu, věnuj pozornost mým slovům, k mým výrokům nakloň ucho.

Ať nesejdou ti z očí, střež je v hloubi srdce.

Přísloví 4:20-21

Zpráva stavební k rekonstrukci podkroví 2024

V loňském březnu se fakturovala podlaha 109.192,-

Od té doby byly prováděny následující práce (celková cena 250 tis):

06/2024 - Vybudována rampa u bočních dveří sálu, dveře do kůlny ze zahrady (27.749,-)

11/2024 - Práce v podkroví - příprava a materiál na koupelnu - obklady, dlažby, odvětrání koupelny, nákup VW, sprcha, umyvadlo, bojler, topení (49.884,-)

01/2025 - Práce v podkroví - osvětlení koupelny, chodby, realizace obkladů, montáž

zařizovacích předm., prahy, zrcadlo, tmely,.. (24.748,-)

01/2025 - Práce v podkroví - montáž střešních oken, SDK ostění - Ctibor Kolouch (104.903,-)

02/2025 - Práce v podkroví/sál - Montáž dveří včetně klik a kování, detektor kouře, výmalba schodiště a chodby, oprava trhlin stropu v sálu, (35.000,-)

02/2025 - Dodání hasicího přístroje - 1.452,- (V. Dvořák).

Během únoru zakoupeny sedačky (112.893,-; z grantu 80.000,-)

Zbývá dořešit: žebřík/na půdičku, osvětlení hlavní místnosti, revize el., závěrečné prohlídky/závazná stanoviska (hygiena, hasiči), závěrečná prohlídka+kolaudace (Stavební úřad VM).

Následně bude vyhotovena kuchyňská linka vč. dřev. parapetu na schodišti (truhlář F. Vávra). Celkový objem investice bude činit: 1.350 tis. Kč

Pavel Konvalinka

Vším způsobem budete obohacováni, abyste mohli být velkoryse štědří; tak povzbudíme mnohé, aby vzdávali díky Bohu

  1. Korintským 9:11

Zpráva farářky za rok 2024

Podívala jsem se zas po delší době do povolací listiny (mé pracovní smlouvy). Letošní zprávu pojmu jako rozhovor mezi smlouvou a tím, co reálně dělám...

Sbor očekává, že kazatelka bude povinnosti kazatele konat věrně a svědomitě podle svědectví Písma svatého a dbát na dodržování církevního zřízení a řádů církve. Co se týče kazatelství svědomitého a věrného, to není na mém soudu - ponechávám Pánu Bohu. Co se týče církevního zřízení a řádů, jsem za ně vděčná a snažím se je dodržovat. Myslím, že jsou nám leckdy oporou při jednání staršovstva nebo při sborovém shromáždění. Důležité byly i při rekonstrukci podkroví - a to i v tom smyslu, že jsme díky nim měli možnost čerpat.

Sbor očekává konání pravidelných bohoslužebných shromáždění, biblických hodin, péči o děti, mládež, střední generaci, seniory a ty, kteří péči potřebují a po ní touží.

Bohoslužebná shromáždění nevedu každonedělně. Velkou podporou a pomocí je služba výpomocné kazatelky Dany Němcové, emeritního faráře Aloise Němce, Lenky Smejkalové, Jana Fice, Aničky Chodákové a všech členů staršovstva - bohoslužby na poslední neděli kalendářního roku byly opravdu krásné právě tím, že se zapojilo téměř celé staršovstvo. Pokud nemám celocírkevní povinnosti, studijní volno nebo dovolenou, jsem tu. Společné slavení bohoslužeb mi dělá velkou radost, protože přes kolísavou návštěvnost, se nás v průměru schází více. Jsem vděčná za to, že u nás funguje nedělní škola, jejíž organizaci a vedení převzala s. Anička Chodáková, které velmi tímto moc děkuji a také všem (Jarka Turzová, Jana Taylor, Anna Chodáková, Rut Kopečná, Lena Machová, Dušan Sláma), kdo se střídají v její přípravě.

Na tomto místě chci poděkovat i našim čtyřem varhaníkům Ruth Ficové, Aloisi Němcovi, Matějovi Hamplovi a Michalovi Konvalinkovi za hudební doprovod, který bohoslužbám dodává krásu a radost. K bohoslužbám patří nedílně posezení (nebo někdy třeba jen postání) u kávy. Zde chci poděkovat všem, kdo přijdou o chvíli dřív a věnují svůj čas přípravě kávy a čaje. A moc děkuji Elisovým za jejich výtečné pekařské výrobky. K nedělnímu potěšení patří, když kolem konzumujících dospělých krouží děti, které si vybírají koláček.

Biblické hodiny se konají v rytmu, který si jejich účastníci určili - čtrnáctidenně. Schází se nás pár, ale řekla bych, že užitek je docela veliký - společně bibli čteme, společně promýšlíme, hledáme styčná místa s našimi životy, nezřídka je jejich součástí i osobní svědectví.

Děti se scházejí k náboženství čtrnáctidenně, za což jsem velmi vděčná. Na mnoha sborech - i včetně větších sousedních - je potíž dát děti dohromady v týdnu, protože koníčky vítězí. Loni jsme probírali Skutky apoštolské a biblické země.

Předkonfirmační přípravu absolvuje individuálně Anička Čaňková, která k ní přistupuje velmi poctivě a upřímně ji obdivuju, že do toho takto šla.

Co se mi moc nedaří, je dát do kupy mládež. Dílem je to mým nastavením (nejsem žádný leader), dílem zaneprázdněností dospívajících a mladých dospělých. Větší skupinu seniorátní mládeže se podařilo dát dohromady Davidu Šormovi ve spolupráci se seniorátním odborem mládeže; alespoň mládež informuji, nabízím odvoz a první větší setkání se konalo u nás (na druhém jsme vyrazili do Třebíče). Staršovstvo podporuje účast mládeže na sjezdu; když to jde, cestuji s nimi. Zároveň si uvědomuji, že několik mládežníků a mládežnic velmi sboru pomáhalo a pomáhá při brigádách (podkroví i zahrada), organizaci (Férová snídaně, občas i sborový den) a raduju se vždycky, když se účastní bohoslužeb. Rekordmanem v počtu večerů s hostem byl Jan Turza, který pro nás loni připravil tři cestovatelské večery (jeden ve spolupráci s Martinem Tvarůžkem, jeden Lubou Turzou a jeden sám), které byly hojně navštíveny i studenty gymnázia. A mladší generace postupně také přebírá organizaci summercampu.

Střední generace se schází. Ne zcela pravidelně, protože diáře pomyslného jádra se často míjejí, ale scházíme se. Setkání otevíráme buď biblickým nebo obecně křesťanským zamyšlením, osvěžíme si vždycky pár Svítákovek a důležitou součástí je společný rozhovor.

Generace „třicátníků“ se schází na kavárničce dříve narozených kromě prázdnin pravidelně a po krátké pobožnosti bývá někdy připraven druhý program, jindy si jen povídáme.

Mezi ty, kteří péči potřebují, bych zahrnula Ukrajinky a Ukrajince, kteří chodí na češtinu. Ta společná hodina a půl (která se občas protáhne) není jen o češtině, ale také o sdílení, jak se mají jejich blízcí, kteří na Ukrajině zůstali a jaké radosti a obtíže jim přináší práce a škola v Česku. Koncem roku jsme se scházeli ve čtyřech a chtěla jsem setkání ukončit, ale od podzimu je nás devět a až šest dětí (3-9 let), podle toho, jestli maminky mají hlídání a neodpadnou kroužky. Pravidelně dochází také Vasja, mladý muž, který přicestoval před dovršením osmnácti let...

Mezi méně nápadné, ale podstatné sborové aktivity patří modlitební setkání a modlitba Taizé. Na modlitebním setkání většinou čteme z bible a prostě se modlíme, také za náš sbor. Na modlitbu Taizé si našlo cestu i pár římských katolíků. Společně chválíme Boha, nacházíme pokoj, tišíme svá ega, nasloucháme Pánu Bohu. Jan Novák, který k nám je ochotný dojíždět, je výborný muzikant a je radost zpívat s jeho doprovodem.

Občas se najdou lidé, kteří jsou „za okrajem“ sboru a třeba i na okraji společnosti. Zazvoní nebo si vyžádají rozhovor. Snažím se je neodmítat.

Sbor očekává vykonávání církevních služebností a péči o sborovou administrativu.

Mezi církevní služebnosti patří především pohřby (i uložení urny) a svatby. Dávám si čas na doprovázení lidí v těchto okamžicích, které se „ve světě“ někdy smrsknou jen na ano-ano nebo na krátké rozloučení. Myslím, že v tomto jako církev můžeme společnost kolem učit - věnovat čas a zájem těm, kdo chtějí skutečně svěřit své nejbližší Pánu Bohu a kdo cítí úctu k životu, který jsme si nedali.

Administrativu se snaží ústředí církve zjednodušit, ale nějaký čas vždycky zabere, loni zabraly hodně času granty, které jsme letos omezili.

Se staršovstvem jsme loni procházeli kartotéku s pokusy oslovit ty, kdo se neúčastní sborového života. Letos nás čeká další kolo.

Sbor očekává, že kazatelka spolu se staršovstvem bude hledat, jak přinášet evangelium lidem mimo církev.

V tomto cítím dluh. Už rok nosím v hlavě malý projekt kafe s farářkou. Jsou lidé, kteří do Husova domu nezavítají, ale možná popovídat do kavárny by zašli. Jedna členka sboru už tuto aktivitu finančně zastřešila, jen jsem zatím neměla kapacitu. Lidé, kteří nejsou křesťané nebo nejsou členové církve, přicházejí na Férovou snídani, na Noc kostelů, na večery s hostem. Staršovstvo tyto aktivity podporuje účastí, pomocí s organizací a mívám při těchto akcích skoro vždy příležitost promluvit s některými příchozími.

Zajímavé je, že „lidé mimo církev“ se také někdy účastní ekumenických akcí, jako byly loni třeba Ekumenické letnice.

Ráda bych zde poděkovala staršovstvu sboru za to, že podpořilo můj zkrácený úvazek (0,9) z důvodu kaplanské služby v nemocnici. Je to místo, kde vnímám, že tam mohu v síle evangelia vstupovat. Neznamená to, že působím misijně (jako kaplani nesmíme zneužívat situace pacientů), ale svědectví o životě s Bohem předat mohu a součástí mé služby je i čtení z Písma a modlitba s těmi, kteří o to stojí.

Děkuji Radkovi Smejkalovi, že převzal chystání účetních podkladů, které si opravdu jedno dopoledne či odpoledne měsíčně zabere.

Sbor očekává, že kazatelka bude pokračovat v sebevzdělávání, mj. účastí na pastorálních konferencích a kurzech pořádaných pro kazatele.

Tzv. pastorálek a kurzů pro kazatele se účastním pravidelně. Díky podpoře staršovstva a seniorátu vybírám dvakrát za rok týdenní studijní volno v rámci SUR výcviku, který by mi měl poskytnout i oporu v pastoraci. Účastním se také supervizních setkání, abych předcházela nejen vyhoření, ale také příliš zašmodrchaným vztahům (i když komplikované se vždy najdou).

Sbor očekává, že kazatelka bude pečovat o dobrý vztah sboru k ostatním sborům ČCE, dalším křesťanským církvím a že bude společně se členy staršovstva hájit zájmy sboru na všech potřebných úrovních u příslušných institucí.

Společně pořádáme víkendovky pro děti a mládež se sbory v Třebíči a Horních Vilémovicích. Informujeme se vzájemně o pořádaných akcích. Stejně tak v ekumenické oblasti, o které můžu s klidem napsat, že jsme udělali velký kus práce. Scházíme se pravidelně s duchovními z římskokatolické a apoštolské církve, modlíme se za město. Víme i o tom, v čem jsme jiní, a jsem ráda, že se v tom dovedeme respektovat a nevznikají žádné velké tlaky.

Stále fungují česko-holandské kontakty. S generační obměnou v mnoha sborech partnerství utichla. Že se nám to ještě nepřihodilo beru jako požehnání. Letos sice Holanďané nepřijedou v květnu, ale můžeme se na ně těšit na summercampu.

V loňském roce mě překvapilo, že město schválilo příspěvek sto tisíc korun na podkroví - tedy v celkové výši, o kterou jsme žádali.

Sbor předpokládá, že kazatelka bude přispívat na úhradu nákladů spojených s užíváním bytu podle uzavřené smlouvy o užívání kazatelského bytu.

V loňském roce vyšla směrnice o bydlení farářů a jáhnů, schválená synodem, platná od letošního ledna. Jejím smyslem bylo vyrovnat podmínky nájemného a příspěvku na energie na různých sborech (velkoměsto x vesnice, velký finančně stabilizovaný sbor x sbor malý, odkázaný na mecenáše). Na jejím základě staršovstvo schválilo novou smlouvu o užívání kazatelského bytu. Koho z vás by tahle problematika zajímala, zeptejte se farářky nebo některého z presbyterů, na podrobné vypisování je to poměrně složité.

Chci poděkovat staršovstvu sboru za názorovou a postojovou transparentnost na schůzích, je to snad nejdůležitější předpoklad dobré komunikace. Sestře kurátorce za ochotnou práci pro sbor. Do výčtu osob, kterým patří mé poděkování, určitě patří Jarka Turzová, která převzala chystání pohoštění při večerech s hostem a organizaci při sborových dnech a dalších příležitostech. A Lena Machová, která organizuje úklid, a když služba nemůže, přijede a uklidí. Za poslední tři roky (první rok byl chystací) děkuji za maximální nasazení v práci na rekonstrukci podkroví Pavlovi Konvalinkovi. A Božence Doležalové za organizaci zahradních brigád, a hospodáři Josefu Slámovi. A Věrce Melicharové a Janě Brenner, které se od loňska výrazně podílí spolu s mladší generací na organizaci summercampu.

Končím velkým poděkováním svému muži i mým synům za podporu a všechnu neviditelnou práci pro sbor od odklízení sněhu přes tolerování mé někdy i neplánované nepřítomnosti doma až po trpělivost při otevírání dveří, když „dole zase někdo zvoní...“.

Farní sbor Českobratrské církve evangelické ve Velkém Meziříčí

web: www.evangelicivm.cz

fb: Evangelíci Velké Meziříčí, fb skupina Evangelíci VM

číslo bank. účtu: 233445959/0600 (Moneta money bank)

mail: velke-mezirici@evangnet.cz, marketa.slamova@evangnet.cz

farářka: Mgr. Markéta Slámová, tel.: 724 974 129

kurátorka: Dana Němcová, tel.: 777 795 081